ИЗБЕРИ ДЕСТИНАЦИЯ
Вашата оценка 4.47 от 34 гласа

Нова Година 2024 - неустоими оферти за празника

Нова Година 2023/2024 - неустоими оферти за празника от AQUA TOUR

Нова Година 2022/2023

Значение на Нова година

Нова година 2024 се пада на 1 януари всяка година и отбелязва началото на Григорианския календар. Това е един от най-празничните празници в целия свят.

История на Нова година

Концепцията за празнуване на новата година е въведена първоначално в Месопотамия (Ирак) през 2000 г. пр.н.е. по време на пролетното равноденствие в средата на март. Ранният римски календар определя 1 март за начало на новата година.

За първи път Новата година се празнува на 1 януари в Рим през 153 г. пр.н.е. Трябва да се отбележи, че месец януари не съществува до около 700 г. пр.н.е., когато вторият цар на Рим (Нума Понтилий) добавя месеца към календара.
От 1 януари 153 г. пр.н.е. Новата година е преместена от март на януари, тъй като тогава започва гражданската година и месецът, в който двамата новоизбрани римски консули започват своя едногодишен мандат. През 46 г. пр.н.е. Юлий Цезар реформира календара и удължава периода на годината от 355 дни на 445 дни, които се състоят от 15 месеца. Тези промени водят до създаването на Юлианския календар и началото на новия рационализиран календар, какъвто го познаваме сега.

Мнозина смятат, че месец януари е кръстен на бога на прехода и началото Янус по време на управлението на втория римски цар, живял в периода 753-673 г. пр.н.е.

Традиции на Нова година

На 1 януари се отбелязва паметта за отминаващата година и се поставя началото на новата година. Отбелязва се значително с фойерверки в полунощ, новогодишни решения, нови начинания с приятели и семейство. Този ден традиционно е религиозен празник, но от 1900 г. насам се превръща и в повод за празнуване на нощта на 31 декември, наречена новогодишна нощ.

Традиции на Нова година
 

Нова година, стари празненства

От хиляди години се празнува началото на новата година. Понякога те са били просто повод хората да ядат, пият и да се забавляват, но на някои места празненствата са били свързани със земята или с астрономически събития. Например в Египет началото на годината съвпадало с времето, когато река Нил се разливала, а това обикновено ставало, когато изгрявала звездата Сириус. Персите и финикийците започвали новата година по време на пролетното равноденствие (това е около 20 март, когато Слънцето грее повече или по-малко директно на екватора и дължината на нощта и деня е почти еднаква).

Най-старият празник

В град Вавилон в древна Месопотамия са регистрирани първите новогодишни празненства преди около 4000 години. Вавилонците празнували на първото новолуние след пролетното равноденствие и наричали този празник Акиту (което идва от думата, която шумерите използвали за ечемик). Ечемикът се коси в Месопотамия през пролетта и по време на Акиту се провежда различен ритуал през всеки от 11-те дни, през които трае празникът. По улиците на града се пренасяли статуи на богове и по този начин вавилонците вярвали, че светът им е бил почистен, за да се подготви за новата година и новата пролет.

Съвременни модерни празненства

В много градове по света се провеждат грандиозни фойерверки, щом часовникът прехвърли полунощ на 31 декември. През последните години Сидни в Австралия е домакин на едно от първите такива празненства, тъй като Нова година настъпва там преди повечето други големи международни градове. Спектакълът се провежда в пристанището на Сидни, където Операта и мостът Харбър Бридж създават зашеметяваща обстановка. Фойерверките осветяват небето в стотици градове, когато настъпва полунощ по целия свят.

Традиции, които продължават да съществуват

По света има редица странни и интересни новогодишни традиции. В Шотландия новогодишната нощ се нарича Hogmanay и "първото стъпване" остава популярен обичай, при който хората посещават къщите на приятели и съседи малко след полунощ. Първият човек, който посети дома ви, трябва да донесе подарък, тъй като това означава късмет. В Испания е прието да се изядат 12 зърна грозде, когато камбаните ударят полунощ на 31 декември. При всеки звук на камбаната се изяжда по едно грозде и се предполага, че всяко грозде носи късмет за всеки месец от следващата година. В Бразилия, Еквадор, Боливия, Венецуела и някои други страни от Централна и Южна Америка в новогодишната нощ хората носят специално бельо в различни цветове. Червеният цвят се смята за добър за любовта през новата година, а жълтият - за парите.